Een Factor racefiets op maat kiezen
Factor is een racemerk, en zijn racefietsen zijn op maat gemaakt als racefietsen: laag aan de voorkant, lang in reach, gebouwd voor renners die een toegewijde houding willen. Het geruststellende is dat Factor niet op een verrassende manier klein of groot uitvalt. Een 56 Ostro VAM ligt precies in lijn met een Cervélo S5 of een Giant TCR, dus het is slim om stack en reach te vergelijken met een fiets die je al kent in plaats van iets in het getal te lezen. Factor bepaalt de maat van renners zelf via een fit-formulier dat door een eigen bikefitter wordt beoordeeld, dus de bereiken hieronder zijn een startpunt, geen officiële tabel.
Bekijk het Factor-sortiment bij Bikeroom terwijl je verder leest.
Belangrijk. Factor publiceert bewust geen lengtebereiken per maat; het geeft de voorkeur aan een persoonlijk fit-formulier. De lengtes hieronder zijn een veelgebruikte synthese van derden, alleen nuttig ter oriëntatie. Vergelijk stack en reach, en bevestig met een bikefitter voordat je koopt.
Maat in een oogopslag
De Ostro VAM, O2 VAM en Monza delen dezelfde genummerde maten, 45 tot 61, en een gemeenschappelijk pasbereik. Zoek je lichaamslengte op, controleer je binnenbeenlengte en kies vervolgens het model op basis van hoe rechtop je wilt zitten: Ostro het laagst, O2 en Monza iets hoger.
| Lichaamslengte | Binnenbeenlengte | Ostro VAM (aero) | O2 VAM (klimmen) | Monza (race) |
|---|---|---|---|---|
| 152 tot 160 cm | 68 tot 74 cm | 45 | 45 | 45 |
| 158 tot 168 cm | 73 tot 78 cm | 49 | 49 | 49 |
| 167 tot 173 cm | 77 tot 82 cm | 52 | 52 | 52 |
| 172 tot 178 cm | 81 tot 86 cm | 54 | 54 | 54 |
| 177 tot 183 cm | 85 tot 89 cm | 56 | 56 | 56 |
| 182 tot 188 cm | 88 tot 92 cm | 58 | 58 | 58 |
| 187 tot 195 cm | 91 tot 97 cm | 61 | 61 | 61 |
Factors eigen vuistregel: een renner van rond de 180 cm begint meestal op een 56. Gebruik dat als referentiepunt en stem af op basis van je stack en reach.
Je maten nemen
Meet je lichaamslengte op blote voeten tegen de muur, tot de bovenkant van je hoofd. Voor de binnenbeenlengte houd je een boek tegen de muur tussen je benen als een zadel en meet je van de vloer tot de boekrug. Binnenbeenlengte in centimeters maal 0,66 geeft een ruwe framemaat, maar bij een puur racemerk is de waardevollere controle het afstemmen van stack en reach op een fiets die je al rijdt in een houding die je bevalt.
Het racesortiment
Ostro VAM (aero-allrounder)
De Ostro VAM is Factors alleskunnende aero-racefiets, lang en laag maar leefbaar, met een stack-reachverhouding die de gangbare snelle fietsen spiegelt. Een paar spacers geven een marginaal ontspannener opzet. Maten: 45, 49, 52, 54, 56, 58 en 61.
| Framemaat | 45 | 49 | 52 | 54 | 56 | 58 | 61 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stack (mm) | 502 | 503 | 523 | 542 | 565 | 587 | 611 |
| Reach (mm) | 360 | 370 | 376 | 384 | 392 | 401 | 409 |
| Lichaamslengte | 152 tot 160 | 158 tot 168 | 167 tot 173 | 172 tot 178 | 177 tot 183 | 182 tot 188 | 187 tot 195 |
Een echte WorldTour-racepasvorm. Als je endurance-comfort wilt, is dit niet de fiets, al maakt een bescheiden stapeltje spacers hem zachter.
O2 VAM (klimmen)
De O2 VAM is de vederlichte klimmer. Hij deelt het stuurgedrag en de houdingsfilosofie van de Ostro, maar zit ongeveer 10 mm hoger in stack met een iets kortere reach, een tikje meer rechtop voor lange beklimmingen. Maten: 45, 49, 52, 54, 56, 58 en 61.
| Framemaat | 45 | 49 | 52 | 54 | 56 | 58 | 61 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stack (mm) | 502 | 514 | 535 | 552 | 574 | 597 | 611 |
| Reach (mm) | 360 | 367 | 373 | 381 | 389 | 401 | 410 |
| Lichaamslengte | 152 tot 160 | 158 tot 168 | 167 tot 173 | 172 tot 178 | 177 tot 183 | 182 tot 188 | 187 tot 195 |
Dezelfde houdingsfamilie als de Ostro, alleen iets hoger aan de voorkant. Renners die een oudere Ostro met spacers reden, komen hier vaak vanzelf terecht.
Monza (amateurrace)
De Monza is de racefiets voor de echte wereld, gepositioneerd onder de Ostro met een iets hogere, toegankelijkere pasvorm die de heuphoek een tikje opent. Hij gebruikt dezelfde stack en reach als de O2 VAM. Maten: 45, 49, 52, 54, 56, 58 en 61.
| Framemaat | 45 | 49 | 52 | 54 | 56 | 58 | 61 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stack (mm) | 502 | 514 | 535 | 552 | 574 | 597 | 611 |
| Reach (mm) | 360 | 367 | 373 | 381 | 389 | 401 | 410 |
| Lichaamslengte | 152 tot 160 | 158 tot 168 | 167 tot 173 | 172 tot 178 | 177 tot 183 | 182 tot 188 | 187 tot 195 |
De meest toegankelijke Factor-pasvorm. Recensenten merken op dat de reach een fractie lang kan aanvoelen en dat de 58 met een langer dan gebruikelijke 120 mm stuurpen wordt geleverd, dus een kortere stuurpen is een eenvoudige aanpassing.
Daarboven staat de ONE, Factors nieuwe vlaggenschip-aerofiets. Hij gebruikt een eigen geïntegreerde cockpit en een schema met vijf maten in plaats van een conventionele stack-reachtabel, dus hij wordt het beste op maat gekozen via Factors fit-formulier in plaats van een tabel. Staat de ONE op je shortlist, neem dan contact op en we bekijken de cijfers samen.
Wat Factor-renners melden
De duidelijke consensus is dat Factor-racefietsen qua pasvorm de gangbare lijn volgen, dus een 56 hier voelt als een 56 op de snelle fietsen die je al kent. Daardoor is stack en reach de betrouwbare vergelijking. Dit zijn racefietsen, dus ze belonen flexibiliteit en een sterke core, en endurance-renners of nieuwkomers worden vriendelijk elders naartoe geleid of naar een paar spacers. Tussen twee maten kiezen de meeste ervaren renners kleiner voor een lagere, wendbaardere fiets en verhogen ze die naar behoefte, en gaan ze alleen een maat groter bij een lange romp of een voorkeur voor gestrekte stabiliteit. Eén praktische kanttekening geldt voor het hele sortiment: de geïntegreerde Black Inc-cockpit legt de stuurbreedte en stuurpenlengte bij aankoop vast en is duur om te veranderen, dus de fit vóór de bestelling telt voor de cockpit net zo zwaar als voor het frame.
Twijfel tussen twee maten?
Kleiner voor sportief en kwiek, groter voor stabiel en gestrekt. Omdat dit toegewijde racefietsen zijn, ga je alleen een maat groter als je verhoudingen of comfort daar duidelijk om vragen. Als het dichtbij ligt, of als je naar de ONE lonkt, stuur ons dan je lichaamslengte, binnenbeenlengte en huidige stack en reach en we prikken het vast.
Koop Factor
- Factor Ostro VAM voor aero-allroundracen
- Factor O2 VAM voor lichtgewicht klimmen
- Alle Factor fietsen inclusief de Monza en de ONE
Cockpit en frame in een keer: vraag het onze concierge
Omdat de cockpit van Factor bij aankoop wordt vastgelegd, loont het om maat en specificatie meteen goed te krijgen. Deel je lichaamslengte, binnenbeenlengte en huidige stack en reach met ons concierge-team en we adviseren het frame, de maat en de cockpit. Praat met onze concierge.
Deze maten dienen alleen ter oriëntatie, het is geen fitgarantie. Factor publiceert geen officiële lengtebereiken per maat en bepaalt de maat van renners via een door een bikefitter beoordeeld formulier, dus de lengtebereiken zijn een synthese van derden. De ONE wordt apart op maat gekozen via dat formulier. De geometrie weerspiegelt actuele Factor-gegevens en kan per modeljaar veranderen, dus controleer die tegen de specifieke fiets die je koopt.
